(044) 279 85 78
cntbhpp@gmail.com

Цікавий цикорій

Цикорій  росте вздовж  доріг, в канавах, на схилах річок, приваблюючи подорожуючих людей своїми блакитними квітами, рідше білими чи рожевими.  Це харчова, лікарська, декоративна, медоносна рослина. Розрізняють 2 види цикорію: звичайний  та цикорій салатний, ендивій. З висушеного та обсмаженого коріння цикорію  звичайного готують такий улюблений і популярний цикорний напій, який не містить кофеїну. Цей напій поширився в Європі з початку 1810 року.  Подрібнене  коріння цикорію часто додають до натуральної кави,  що покращує її смак. Класик світової літератури Олександр Дюма високо цінував цю рослину. Він наголошував, що лікарі інколи дозволяють  людям, які одужують, їсти тільки один салат – салат з цикорію, як найкращий. Оноре де Бальзак, французький письменник,  часто писав про каву в своїх творах. До складу фруктових чаїв додають також цикорій.  Він є цінною добавкою до сурогатів кави з ячменю.                                                                           Застосовується цикорій звичайний і в народній медицині, найчастіше його вживають для збудження апетиту та покращання діяльності органів травлення. Відвар коріння застосовують при легких формах діабету, відвар трави є корисним при захворюваннях печінки, нирок, а настій з суцвіть цикорію заспокійливо діє на центральну нервову систему. Щоб використовувати цю рослину для лікування,  потрібно попередньо проконсультуватись з лікарем. В Україні цикорій кореневий вирощують на Хмельниччині та в Житомирській області. Як цінна медоносна культура, вона заслуговує на вирощування в інших регіонах країни.

Крім цикорію звичайного є цикорні салати – вітлуф (білий лист), ендивій та ескаріол – це гіркі форми цикорію. Вітлуф  - рослина дуже пізньостигла. Влітку салат не споживають, а тільки як утворюється видовжена невелика головка із соковитих, хрустких, відбілених листків. Салат багатий вітамінами, особливу  цінність  йому       надає вміст  інуліну та глікозиду інтибіну. Це позитивно впливає на організм  людини. Використовують головки у сирому вигляді, вареними та тушкованими для приготування салатів та самостійних других страв високих смакових  якостей. Використовують висушене коріння для приготування  напоїв. Салати – ендивій та ескаріол утворюють набагато більшу розетку листів ніж вітлуф. У їжу використовують відбілені листки. Для  відбілювання листків за 10 – 15 днів до збирання  встановлюють тимчасові  укриття з непрозорої плівки. Перед збиранням продукції  укриття прибирають, а рослини швидко зрізують. Цикорні салати належать до малопоширених овочів, хоча в них знайдено речовини, що забезпечують лікувальні якості овочів, - глюкозиди, дубильні та інші. Введення таких овочів у харчовий раціон покращує здоров’я, особливо навесні.     

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B9\https://agroexpert.ua/cikorii-kultura-bagatovektorna/

А.Т.Володарська, О.М.Скляревський  Вітаміни на грядці. Київ,  «Урожай». 1989.

https://bonduelle.ua/enciklopediya-ovochiv/ovoch/cykorij-salatnyj

Добавил: CNTB, 20.06.2020, в категорию Цікаві факти
Просмотров: 552 | Загрузок нет | Рейтинг: 3.8