Літературно-меморіальний музей-квартира П. Тичини
Живем комуною, працюєм. Навколо ліс, самотні села і люди дикі, мов шипшина.
Ах, скільки радості, коли ти любиш землю, коли гармонії шукаєш у житті!
Тож кожен з нас будує людськості палац і кожен як провісник.
Ах, скільки радості, коли ти любиш землю. Нема у ній ні ангелів, ні бога, ані семи небес.
А є лиш гордість і горіння, сукупна праця і хвала.
Ну що ж з того, що всесвіт кров залляла?
Майбутні встануть покоління - єднання тіл і душ.
Ми робим те, що робим. І світ новий - він буде наш!
(1924) П.Г. Тичини
Щорічно уся міжнародна громадськість відзначає ДЕНЬ МУЗЕЇВ. В одних музеях проходять цікаві виставки, наукові конференції, в інших різноманітні тематичні заходи. В цей день більшість музеїв працюють безкоштовно і показують свої виставкові зали усім бажаючим. Традиція стала все більш і більш популярною.
Недалеко від центру Києва, на вулиці Терещенківськії, 5, расташований літературно-меморіальний музей-квартира П. Тичини, місце, де він прожив з 1944 по 1967 р. Музей відчинив двери для відвідувачів в січні 1980 р. У цьому будинку проживали відомі письменники, вчені, державні, політичні діячі: Микола Платонович Бажан — поет, літературознавець, державний та громадський діяч, Турчак Стефан Васильович —головний диригент Київського державного академічного театру опери та балету УРСР ім.Т. Шевченка, професор Київської державної консерваторії ім. П.Чайковського. Квартира Тичини знаходиться на 2-му поверсі. В довоєнному Києві ця квартира була добре відома творчій інтелігенції того часу, вона пам’ятає багато видатних людей.
Після смерті поета, завдяки зусиллям його вдови, була збережена творча спадщина Тичини, оригінальна обстановка кімнат. Протягом кількох років фахівці архівної справи та музеєзнавці упорядковували архів та меморіальні речі поета: меблі, предмети побуту, живопис та інше. Співробітникам музея вдалося зберегти і передати дух того часу. Квартира має 5 кімнат, - кабінет, бібліотеку, вітальню, спальню. В кабінеті Павла Григоровича ми побачимо письмовий стіл, за яким він створював свої незабутні твори. На стінах висять портрети і фотографії його друзів, академіка Олександра Білецького, Миколи Подвойського, Михайла Коцюбинського, якого він вважав своїм наставником. Тут стоїть рояль, який пам’ятає Григорія Верьовку, Івана Козловського, Зою Гайдай.
В квартирі багато картин, сувенирів, подарованих Павлу Григоровичу, портретів і фотографій самого поета, які після смерті Тичини розвісила по стінах його вдова, щоб створити ілюзію присутності Павла Григоровича.
У вітальні стоїть книжкова шафа, в якій зберігаються 86 томів енциклопедичного словника Брокгауза і Ефрона. Улюблене місце поета – це особиста бібліотека, його Книгоград, яка налічує більше 20 тис. книг. Більшість з них є окрасою української літератури, науки і культури. Багато книжок мають автографи і дарчі написи, є книги на іноземних мовах, адже Павло Григорович вивчав вірменську, грузинську, турецьку мови, й сам перекладав.
В спальні над ліжком висить портрет Т.Г.Шевченка. Тут 16 вересня 1967 р. Павло Григорович, на жаль, пішов з життя.
Екскурсія по музею дуже цікава, відвідувач занурюється в атмосферу побуту, особистого життя і творчості видатного поета, публіциста, перекладача.