(044) 279 85 78
cntbhpp@gmail.com

Історія Центральної науково-технічної бібліотеки харчової і переробної промисловості –

України, яка функціонує понад 70 років, тісно пов’язана з розвитком харчових виробництв, галузевої науки, історією утворення та реорганізації державного органу управління галуззю.

Бібліотека на всіх етапах своєї діяльності збирала дані про свою історію: була відома дата заснування, фіксувалися важливі етапи розвитку бібліотеки, публікації в пресі та архівні документи, які зберігаються в бібліотеці.

  • 1944 р. – бібліотека Наркомату харчової промисловості
  • 1945 р. – технічна бібліотека Наркомату харчової промисловості
  • 1948 р.  – технічна бібліотека Міністерства харчової промисловості
  • 1953 р. - технічна бібліотека  Міністерства промисловості продовольчих товарів
  • 1957 р. – Центральна науково-технічна бібліотека (ЦНТБ) Київського Раднаргоспу
  • 1965 р. - ЦНТБ Міністерства харчової промисловості
  • з 1998 р. – Центральна науково-технічна бібліотека харчової і переробної промисловості України

В архіві знайдено документи, що свідчать про перші кроки формування бібліотечного фонду. Кошторис Наркомату (працював тоді в м. Харкові) на 4 квартал 1943 року: стаття 3 – канцелярські та господарчі товари; за цією статтею заплановані кошти в сумі 0,3 тис. крб. на придбання довідкової літератури та періодичних видань. На 1944 рік на ці цілі було закладено 2,0 тис. крб., на 1945 рік – 4,5 тис. крб.

Серед важливих знахідок стали дані про формування, облік бібліотечного фонду, працівників, відповідальних за цю ділянку роботи.  Літературу та періодичні видання на той час отримувало Управління учбовими закладами. В кінці 1943 року Наркомат виходить з клопотанням до Державної штатної комісії при Раді Народних Комісарів СССР про розширення штату Управління, і в 1944 році введена посада економіста, на яку призначається Радченко М.М., яка, крім основної роботи, займалася обліком та обробкою літератури. Початок першої інвентарної книги бібліотеки датований 28 листопада 1944 року і закінчується в травні 1945 р. за підписом Радченко М.М як завідувачем бібліотеки. Перші надходження бібліотеки – видання, які вийшли друком в воєнні роки: тематичні збірники “Пищевая промышленность” (1943-1944 р.р.), збірники “Виноделие и виноградарство ”(1943-1944 рр.); книги: Фролов-БагреевА. Советское шампанское

 (1943 р.), Гивартовский Р.В. Технология дрожжевого производства (1943р.), Ауэрман Л. Технология хлебопечения (1942 р.), інші  рідкісні на сьогодні видання. До Дня Перемоги  бібліотека отримала 2670 примірників літератури.

В 1944 році Наркомат  працює вже в Києві за адресами: вул. Енгельса, 21 (сучасна Лютеранська) та Діонісівський провулок, 4 (нині Бехтерівський). В 1947-1948 рр. Наркомат реорганізується в Міністерство харчової промисловості і орендує приміщення Будинку уряду по вул. Кірова, 23 (нині вул. М. Грушевського).

 Ще один надзвичайно важливий документ: “Штатное расписание наркомата пищевой промышленности УССР на 1945 год”, затверджений 31 серпня 1945 р. За розписом в центральному апараті 31 структурний підрозділ – управління та відділи, 182 штатні одиниці. В структурі Управління учбовими закладами за номером 100 - штатна одиниця завідувача технічною  бібліотекою.

Після реорганізації системи управління в 1957 році бібліотеку передано Київському раднаргоспу. У цей період змінено її статус – з технічної реорганізовано в Центральну науково-технічну. З цього часу вона стає методичним центром для мережі науково-технічних бібліотек підприємств і організацій харчової та переробної промисловості.

 

З поверненням до галузевого управління промисловістю у 1965 році бібліотека увійшла до складу Міністерства харчової промисловості. Згідно з розпорядженням Ради Міністрів з 1975 року ЦНТБ було затверджено галузевим депозитарієм. У  фонді бібліотеки зберігаються цінні старовинні книги, праці видатних діячів харчової промисловості,  видання з технології та обладнання харчових виробництв, різноманітні рецептури.

 З 1998 року бібліотека має сучасну назву.

За роки існування бібліотеки створені унікальні фонди, якими користується не одне покоління фахівців харчової промисловості. Бібліотечний фонд складає понад 400 тис. примірників науково-технічної літератури і документів. Це книги, періодичні вітчизняні та зарубіжні видання, стандарти, описи винаходів до патентів, промислові каталоги, неопубліковані документи.

Основні завдання та діяльність бібліотеки зорієнтовано на поетапну трансформацію традиційної бібліотеки в інформаційний центр з якісно сформованим фондом галузевої літератури, розширенням спектру інформаційно-бібліотечного обслуговування, запровадженням нових автоматизованих технологій, що прискорюють шлях книги та інформаційних ресурсів до користувачів.

Конкретність запитів користувачів на літературу, професійна спрямованість інтересів вимагають сучасної, постійно поновлюваної інформаційної бази бібліотеки. Хімічний склад харчових продуктів, їх структурні якості, електрофізичні методи обробки, нетрадиційна сировина, що використовується в харчовій промисловості, біологічно активні харчові добавки, безпека продовольчих товарів, низькокалорійні харчові продукти, продукти лікувально-профілактичного напрямку,  обладнання харчових виробництв, дитяче та дієтичне харчування, тара та пакування харчових продуктів, очисні спорудження харчових підприємств - питання, до яких неодноразово звертаються фахівці різних галузей харчової промисловості. 

Бібліотека підпорядкована Міністерству аграрної політики та продовольства України. 
 

Архівні документи Центрального Державного

архіву вищих органів влади та управління

Отчет о работе с кадрами НК ПП УССР за 1943 гг.

Приказы НК ПП (1944-1945 гг.)

Распоряжения НК ПП УССР (1944-1945 гг.)

Сводные годовые и квартальные отчеты по бюджету НК ПП УССР за 1944-1945 гг.

Штатные расписания и сметы расходов НК ПП УССР за 1943-1950 гг.

Штатные расписания и сметы расходов НК ПП УССР за 1944-1950 гг.

Про Бібліотеку

Заснована в 1944 році при Міністерстві промисловості продовольчих товарів. Фонд складає понад 400 тис. примірників книг, періодичних виданнь та інше. Запрошуємо фахівців, студентів, викладачів вузів, науковців, підприємців, сфера діяльності яких пов'язана з харчовою галуззю.

Київ, вул.Б.Грінченка, 1.

« Ми також є тут
CNTBHP@GMAIL.COM
+3 8044 279 85 78
Ми на Facebook