(044) 279 85 78
cntbhpp@gmail.com

Центральна науково-технічна бібліотека харчової і переробної промисловості України

СТАТУТ

ЦЕНТРАЛЬНОЇ  НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ  БІБЛІОТЕКИ  ХАРЧОВОЇ  І  ПЕРЕРОБНОЇ   ПРОМИСЛОВОСТУ  УКРАЇНИ

(затверджено 01.11.2017 р.)

1. Загальні положення

1.1. ЦЕНТРАЛЬНА НАУКОВО-ТЕХНІЧНА БІБЛІОТЕКА ХАРЧОВОЇ І ПЕРЕРОБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ (далі – Бібліотека) є державною установою, заснована на основі державної власності, входить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України (далі – Уповноважений орган управління) і є підзвітною йому.

1.2. У своїй діяльності Бібліотека керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, іншими нормативно-правовими актами. Бібліотека здійснює  свою діяльність відповідно до  Закону України “Про бібліотеки і бібліотечну справу“ та цього Статуту. 

2.Найменування та місцезнаходження Бібліотеки

2.1. Бібліотека має повне найменування:

українською мовою: ЦЕНТРАЛЬНА НАУКОВО-ТЕХНІЧНА БІБЛІОТЕКА ХАРЧОВОЇ І ПЕРЕРОБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ.

2.2. Скорочене найменування:

українською мовою: ЦНТБ ХППУ.

2.3. Місцезнаходження Бібліотеки: Україна, 01001, м. Київ,  вул. Б. Грінченка, 1.

3. Мета і предмет діяльності  Бібліотеки

3.1. Бібліотека утворена з метою здійснення бібліотечно-бібліографічного та інформаційного обслуговування фахівців харчової і переробної промисловості, забезпечення зберігання бібліотечного фонду, здійснення методичної допомоги і координації діяльності науково-технічних бібліотек підприємств і організацій  харчової і переробної галузей промисловості.

3.2. Предметом діяльності  Бібліотеки є:

забезпечення повного, якісного та оперативного бібліотечно-бібліографічного та інформаційного обслуговування користувачів згідно з інформаційними запитами на основі широкого доступу до усіх інформаційних джерел бібліотеки за традиційними та новими технологіями;

комплектування бібліотечного фонду різними видами науково-технічної літератури з харчової і переробної промисловості та суміжних галузей;

облік, зберігання та використання своїх фондів згідно з чинним законодавством;

організація роботи з документами галузевого спрямування (приймання, зберігання, виконання запитів, відображення в довідково-пошуковому   апараті);

проведення роботи по вилученню зі своїх фондів  застарілої, зношеної і маловикористовуваної літератури;

забезпечення зберігання бібліотечного фонду відповідно до санітарних вимог та нормативів розміщення документів;

здійснення наукової обробки літератури, аналітико-синтетичного опрацювання надходжень до фонду;

створення довідково-пошукового апарату для багатоаспектного бібліографічного розкриття бібліотечних фондів через систему каталогів і картотек, електронних баз даних, якісне формування інформаційних ресурсів, поєднання паперових та електронних носіїв інформації;

обслуговування користувачів на абонементі, в читальному залі, за міжбібліотечним абонементом, в режимі віддаленого доступу користувачів до ресурсів бібліотеки; користування бібліотечними послугами здійснюється на умовах і у порядку, що передбачені Правилами користування бібліотекою;

здійснення довідково-інформаційного і бібліотечно-бібліографічного обслуговування фахівців з використанням всіх форм і методів колективного та індивідуального обслуговування, у тому числі інформування про нові надходження літератури з різних галузей харчового та переробного виробництва, забезпечення інформаційних потреб користувачів з використанням новітніх інформаційних технологій та розширення інформаційного сервісу;

проведення заходів, спрямованих на всебічне розкриття своїх фондів шляхом організації виставок та переглядів літератури, залучення різних форм інформації про склад бібліотечного фонду: списків нових надходжень літератури, тематичних списків, оглядів і довідок та інших;

вивчення інформаційних потреб користувачів та ступеню їх задоволення, здійснення оперативного забезпечення інформаційних запитів фахівців;

репрезентація можливостей бібліотечно-бібліографічного та інформаційного обслуговування;

надання методичної допомоги та координація бібліотечної діяльності з науково-технічними бібліотеками підприємств і організацій харчової і переробної промисловості та інших відомств;

моніторинг діяльності галузевих бібліотек;

надання рекомендацій щодо удосконалення бібліотечно-технологічних процесів у галузевих бібліотеках з залученням сучасних інформаційних технологій;

забезпечення міжбібліотечного співробітництва та сприяння підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників.

Усі види діяльності, які згідно із законодавством України потребують спеціальних дозволів чи ліцензій, здійснюються Бібліотекою лише після їх отримання.

4. Юридичний статус Бібліотеки

4.1. Бібліотека  є юридичною особою та має закріплене за нею майно. Права і обов’язки юридичної особи Бібліотека набуває з дня її державної реєстрації і здійснює їх відповідно до законодавства України та цього Статуту.

4.2. Бібліотека є бюджетною та неприбутковою установою.

4.3. Бібліотека має самостійний баланс, рахунки у відділеннях Державного казначейства України, власну печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. У разі потреби може мати  кутовий та інші штампи, бланки зі своїм найменуванням.

4.4. Бібліотека несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного їй майна згідно із законодавством.

4.5. Держава та Уповноважений орган управління не відповідають за  зобов'язаннями  Бібліотеки, а Бібліотека не відповідає за  зобов'язаннями держави та Уповноваженого органу управління, крім випадків, встановлених законами.

4.6. Зміни до Статуту Бібліотеки вносяться за рішенням Уповноваженого органу управління та підлягають державній реєстрації в порядку, передбаченому законом.

5. Майно  Бібліотеки

5.1. Майно Бібліотеки  є державною власністю, закріплене за нею на праві оперативного управління. Здійснюючи оперативне управління, Бібліотека володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які  дії, які не суперечать  законодавству та цьому Статуту, за згодою Уповноваженого органу управління.

5.2. Майно Бібліотеки  становлять основні фонди та оборотні кошти, а також цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі Бібліотеки.

5.3. Джерелами формування майна Бібліотеки є:

державне майно, передане Бібліотеці Уповноваженим органом  управління;

бюджетні кошти;

доходи, одержані від реалізації інформаційної продукції та послуг відповідно до законодавства та цього Статуту;

безоплатні або благодійні внески, пожертвування, безповоротна та безоплатна допомога підприємств,  організацій і громадян;

інші джерела, не заборонені законодавством.

5.4. Згідно з Законом України “Про бібліотеки і бібліотечну справу” переміщення бібліотеки без надання рівноцінного приміщення для обслуговування користувачів, роботи працівників, зберігання фондів забороняється.

5.5. У разі передачі Бібліотеки до сфери управління іншого органу управління Бібліотека зберігає право оперативного управління на закріплене за нею майно. Бібліотека в установленому законодавством порядку забезпечує оформлення та державну реєстрацію речових прав на об’єкти, права на які підлягають державній реєстрації.   

5.6. Бібліотека не має права безоплатно передавати належне їй майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом.

5.7. За попередньою згодою Уповноваженого органу управління Бібліотека має право передавати у тимчасове користування устаткування, інвентар, матеріальні цінності та інше майно, яке за нею закріплене, в порядку, передбаченому законодавством.

5.8. Списання з балансу основних фондів, амортизація яких відбулася не повністю, а також застосування методу прискореної амортизації основних фондів Бібліотеки можуть проводитись лише за погодженням із Уповноваженим органом управління.

5.9. В установленому законодавством порядку Уповноважений орган управління та інші органи державної влади здійснюють контроль за ефективністю використання та збереженням закріпленого за Бібліотекою державного майна та коштів, здійсненням господарської діяльності Бібліотеки.

5.10. Збитки, завдані Бібліотеці в результаті порушення її майнових прав громадянами, юридичними особами і державними органами, відшкодовуються  Бібліотеці відповідно до закону.

6. Господарська діяльність Бібліотеки

 

6.1. Господарська діяльність Бібліотеки здійснюється відповідно до кошторису, який затверджується Уповноваженим органом управління.

6.2. Бібліотека утримується та здійснює фінансування заходів, передбачених цим Статутом, за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Паспорту бюджетної програми, коштів спеціального фонду, а також інших, не заборонених законодавством, джерел.

6.3. Порядок одержання і витрачання коштів визначається  законодавством та здійснюється в межах кошторису, затвердженого Уповноваженим органом управління.

6.4. Аудит фінансової діяльності Бібліотеки здійснюється згідно із законодавством.

6.5. Відносини Бібліотеки з іншими підприємствами, установами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі правочинів.

6.6. Бібліотека вибирає предмет договору, визначає зобов'язання, інші умови господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України та цьому Статуту.

  7. Права та обов’язки Бібліотеки

7.1. Права Бібліотеки:

7.1.1. Самостійно планувати свою діяльність, визначати основні напрямки розвитку відповідно до галузевих, науково-технічних прогнозів та пріоритетів.

7.1.2. Здійснювати господарську діяльність, відкривати в порядку, визначеному законодавством, рахунки у відділеннях Державного казначейства.

7.1.3. Укладати договори та угоди, набувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов’язки, бути позивачем, відповідачем чи третьою особою у судах.

7.1.4. Визначати джерела комплектування своїх фондів.

7.1.5. Визначати види та розміри компенсації шкоди, заподіяної користувачами Бібліотеки.

7.1.6. Визначати умови використання бібліотечних фондів на основі договорів з юридичними та фізичними особами.

7.1.7. Брати участь у реалізації програм розвитку бібліотечної справи.

7.1.8. Здійснювати у встановленому порядку з бібліотеками документообмін.

7.1.9. Направляти працівників Бібліотеки на навчання з підвищення кваліфікації, стажування, конференції, відрядження за рахунок коштів Бібліотеки відповідно до законодавства в межах виділених коштів.

7.1.10. Надавати додаткові платні бібліотечні послуги в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

7.1.11. Одержувати грошові внески і матеріальні цінності, в тому числі книги, обладнання від благодійних та інших громадських фондів, від державних і громадських підприємств і організацій, окремих громадян.

7.1.12. Звертатися до Уповноваженого органу управління з пропозиціями щодо удосконалення нормативно-правових та методичних документів стосовно бібліотечно-бібліографічної та інформаційної роботи (згідно з напрямками діяльності Бібліотеки).

7.1.13. Права Бібліотеки реалізуються Бібліотекою відповідно до законодавства України.

7.2. Обов’язки  Бібліотеки:

7.2.1. Виконувати свої функції згідно з основними напрямками діяльності та цим Статутом.

7.2.2. Забезпечувати своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно із законодавством.

7.2.3. Суворо дотримуватись фінансової (бюджетної)  дисципліни.

7.2.4. Вносити до Уповноваженого органу управління пропозиції щодо погодження структури Бібліотеки.

7.2.5. Забезпечувати безумовне виконання та дотримання норм законодавства, нормативно-правових актів та наказів Уповноваженого органу управління.

7.2.6. Створювати належні умови для високопродуктивної праці, забезпечувати додержання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування.

7.2.7. Здійснювати заходи щодо вдосконалення оплати праці з метою посилення матеріальної зацікавленості працівників як в результаті особистої праці, так і в загальних підсумках роботи Бібліотеки, забезпечувати економне і раціональне використання фонду споживання (оплати праці) та своєчасні розрахунки з працівниками Бібліотеки.

7.2.8. Здійснювати оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог законодавства України фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, а також інші дані, визначені законодавством України.

7.2.9. Проводити інвентаризацію належного йому майна для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку, фінансової звітності та статистичної інформації.

7.2.10. Дотримуватись вимог законодавства про державну таємницю.

7.2.11. Надавати Уповноваженому органу управління будь-яку інформацію щодо діяльності Бібліотеки, у тому числі інформацію щодо фінансово-господарської діяльності, матеріали ревізій з питань фінансово-господарської діяльності, інформацію про наявність і поточний стан майна та будь-які зміни в його стані для надання такої інформації розпоряднику Єдиного реєстру об’єктів державної власності.

7.2.12. Обслуговувати користувачів згідно з Правилами користування Бібліотекою.

7.2.13. Забезпечувати збереження бібліотечних фондів згідно з чинними законодавчими актами.

7.3. Для закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти Бібліотека застосовує процедури закупівель, визначені законом.

7.4. У разі порушення Бібліотекою законодавства про охорону навколишнього природного середовища її діяльність може бути обмежена, тимчасово заборонена або припинена відповідно до законодавства.

 

8. Управління Бібліотекою

 

8.1. Управління Бібліотекою здійснюється відповідно до цього Статуту.

8.2. Управління Бібліотекою здійснюється його директором, який призначається Уповноваженим органом управління.

Директор Бібліотеки є підзвітним Уповноваженому органу управління.

8.3. Призначення директора Бібліотеки на роботу здійснюється Уповноваженим органом управління на умовах, визначених у контракті, в якому зазначаються строк контракту, права, обов'язки і відповідальність директора, умови його матеріального забезпечення, порядок та умови розірвання контракту та звільнення з посади директора.

У разі зміни директора обов’язковим є проведення аудиту господарської діяльності Бібліотеки в порядку, визначеному законодавством.

8.4. Директор Бібліотеки самостійно вирішує питання діяльності Бібліотеки в межах компетенції відповідно до цього Статуту.

8.5. Директор Бібліотеки:

8.5.1. Діє без довіреності  від імені Бібліотеки.

8.5.2. Представляє інтереси Бібліотеки в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними та фізичними особами.

8.5.3. Організовує виконання завдань статутної спрямованості.

8.5.4. Забезпечує дотримання у Бібліотеці законів, нормативно-правових актів та наказів Уповноваженого органу управління.

8.5.5. Несе відповідальність за виконання покладених на нього завдань, що визначені Статутом, дотримання державної і фінансової дисципліни, ефективне використання та збереження державного майна та коштів, які знаходяться у віданні Бібліотеки, дотримання законодавства України.

8.5.6. Формує кошторис на утримання, структуру та штатний розпис Бібліотеки і подає на затвердження Уповноваженому органу управління, затверджує положення про структурні підрозділи,  посадові інструкції, розподіл повноважень між своїми заступниками та структурними підрозділами.

8.5.7. Призначає та звільняє своїх заступників, головного бухгалтера за погодженням із Уповноваженим органом управління.

8.5.8. Визначає за погодженням із Уповноваженим органом управління облікову, фінансову, організаційну, методологічну внутрішню та зовнішню політику Бібліотеки, організовує матеріально-технічне забезпечення її впровадження.

8.5.9. Розпоряджається коштами та майном Бібліотеки відповідно до Статуту та законодавства.

8.5.10. Видає в межах компетенції Бібліотеки накази та доручення, погоджує внутрішню документацію (інструкції, кошториси, інше), дає вказівки, що не суперечать законодавству, організовує та перевіряє їх виконання.

Акти директора є обов’язковими для всіх працівників Бібліотеки.

8.5.11. Укладає договори, видає довіреності, відкриває рахунки у відділеннях Державного казначейства.

8.5.12. У встановленому законодавством порядку приймає та звільняє з посад працівників Бібліотеки.

8.5.13. Застосовує заходи заохочення та дисциплінарного стягнення.

8.5.14. Встановлює і затверджує перелік відомостей, що становлять службову та комерційну таємницю.

8.5.15. Здійснює постійний контроль за забезпеченням охорони державної таємниці відповідно до вимог законодавства України.

8.5.16. Виконує умови укладеного із Уповноваженим органом управління трудового контракту.

8.5.17. Погоджує з Уповноваженим органом управління накази про свої відпустки, закордонні відрядження та про відрядження в межах України. Забезпечує невідкладне повідомлення Уповноважений орган управління про свою тимчасову втрату працездатності.

8.5.18. Вирішує питання діяльності Бібліотеки в межах та порядку, визначених законодавством і цим Статутом.

8.5.19. Визначає та забезпечує функціонування уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції.

8.5.20. Забезпечує  дотримання вимог законодавства з питань запобігання і протидії  корупції, вживає заходів щодо недопущення та врегулювання конфлікту інтересів у разі його виникнення.

8.5.21. Забезпечує проведення колективних переговорів, укладання колективного договору та внесення змін до нього за погодженням із Уповноваженим органом управління. Виконує вимоги колективного договору.

8.6. Директор зобов’язаний не використовувати отримані під час роботи у Бібліотеці відомості, що становлять комерційну таємницю, після звільнення з посади протягом трьох років. У разі порушення цього зобов’язання директор несе відповідальність у вигляді відшкодування Бібліотеці усіх доходів від використання такої інформації, а також спричинених в результаті цього збитків.

8.7. Директор несе персональну відповідальність за організацію господарської діяльності та бухгалтерського обліку Бібліотеки, забезпечення фіксування фактів здійснення всіх операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого строку, але не менше трьох років.

8.8. Головний бухгалтер:

8.8.1. Забезпечує дотримання встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності.

8.8.2. Організує та забезпечує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій.

8.8.3. Бере участь в оформленні матеріалів, пов’язаних з нестачею і відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки та псування активів Бібліотеки.

 

9. Уповноважений  орган управління

9.1. Уповноважений орган управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як власника майна, переданого Бібліотеці, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ним у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

9.2. Уповноважений орган управління:

9.2.1. Приймає рішення про реорганізацію і ліквідацію Бібліотеки.

9.2.2. Затверджує Статут та зміни до Статуту Бібліотеки, здійснює контроль за його дотриманням.

9.2.3. Призначає на посаду та звільняє з посади директора Бібліотеки, укладає і розриває контракт з директором Бібліотеки та здійснює контроль за його виконанням.

9.2.4. Погоджує призначення та звільнення заступників директора та головного бухгалтера Бібліотеки.

9.2.5.  Приймає рішення щодо покладання обов'язків директора  Бібліотеки у разі його тимчасової відсутності.

9.2.6.  Погоджує директору Бібліотеки відпустки, закордонні відрядження та відрядження в Україні.

9.2.7. Затверджує структуру, штатний розпис та річні кошториси видатків Бібліотеки, здійснює контроль за їх виконанням у встановленому порядку.

9.2.8. Проводить моніторинг фінансової діяльності Бібліотеки.

9.2.9. Здійснює контроль за фінансовою (бюджетною) дисципліною Бібліотеки.

9.2.10. Здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням майна і коштів Бібліотеки.

9.2.11. Забезпечує приведення у відповідність із законодавством Статуту та внутрішніх положень Бібліотеки.

9.2.12. Надає згоду на орен

Про Бібліотеку

Заснована в 1944 році при Міністерстві промисловості продовольчих товарів. Фонд складає понад 400 тис. примірників книг, періодичних виданнь та інше. Запрошуємо фахівців, студентів, викладачів вузів, науковців, підприємців, сфера діяльності яких пов'язана з харчовою галуззю.

Київ, вул.Б.Грінченка, 1.

« Ми також є тут
CNTBHP@GMAIL.COM
+3 8044 279 85 78
Ми на Facebook