Сторінки минулого Рідкісна книга для працівників молочного виробництва
Сторінки минулого
Рідкісна книга для працівників молочного виробництва
Масленіков М. Дослідження молока й молочних продуктів: [посіб.] /М. Масленіков, А. Солнцев.- Харків-Київ: Держсільгоспвидав, 1932. – 84 с.: іл.
Посібник призначався для студентів технікумів відповідного профілю, а також для працівників молочного виробництва.
Видання подає детальний опис загального дослідження молока: склад, фізико-хімічне, біохімічне, бактеріологічне дослідження. Друга частина розкриває самі процеси дослідження молочних продуктів: вершки, сметана, кефір, кумис, масло, сири. Матеріал супроводжується таблицями, малюнками.
Для знайомства з тогочасними технологіями пропонуємо уривки-оригінали з посібника.
«Щоб визначити добротність молока для сироваріння, роблять сичужноферментувальну пробу, змішуючи у пробірках певну кількість сичужної закваски й молока. Із утворюваного через 12 годин сирка при температурі 38-40 градусів Цельсія визначають якість молока».
Численні сорти сиру, що виготовляють з коров’ячого молока, поділяються на два сорти -
сичужні та молочнокислі.
«Коли виробляють сир, молоко звурджується від сичужного ферменту. Кальє (згусток) солодке. До цього сорту належать сири: швайцарський, голяндський, бакштайнський, французькі м’які.
Молочнокислі (звичайні) сири.
«Коли виробляють сир, молоко звурджується під впливом молочнокислих бактерій. Згусток (простокваша) кислий. До даної групи належать сири: литовський, зелений. За консистенцією сирного тіста розрізняють:
Тверді сири (швайцарський, голяндський)
Півтверді (бакштейнський)
М’які (брі, камамбер)...»
За кількістю жиру в сухій речовині сири можуть бути: жирні з вмістом жиру в сухій речовині сирної маси не менш за 40 %, півжирні з кількістю жиру в сухій речовині сирної маси не менш за 25%, пісні з кількістю жиру в сухій речовині сирної маси не менш за
10 % (крім зеленого сиру)».