(044) 279 85 78
cntbhpp@gmail.com

Відвідування Батурина

Теплим вересневим днем співробітники ношої бібліотеки відвідали Національний історико - культурний заповідник "Гетьманська столиця", місто Батурин. Екскурсія була організована нашими колегами із Державної науково-технічної бібліотеки України з нагоди професійного свята - Всеукраїнського Дня бібліотек.  

До речі, Державна бібліотека – головний науково-методичний центр мережі технічних бібліотек України. Лідер інновацій інформаційної бібліотечної сфери. А також прекрасний організатор дозвілля бібліотекарів м.Києва. І якщо працівникам бібліотечної ниви фінансово недоступний «безвіз», ми не переймаємося. Україна – країна чудес, славетної історії, земля славетних імен. Вже стало доброю традицією відзначати Всеукраїнський День бібліотек. (30 вересня) цікавими подорожами Україною. Ми побували в Чернігові, Качанівці, Тростянці, Мар’янівці, Ніжині, Переяслав-Хмельницькому, Житомирі, Холодному Яру. Всього не перелічити. 

То ж цього року День бібліотек ми відзначали в Батурині. Відродження міста, як історичного, культурного і туристичного центру почалось з проголошення незалежності України. Віктор Ющенко, третій Президент України, ініціатор проекту відродження Гетьманської столиці. За підтримки однодумців, благодійної участі українських та зарубіжних меценатів за досить короткий час роботи (2003-2008 рр.) Україна отримала перлину – історико-культурний заповідник з неповторною архітектурою та мальовничими краєвидами. Батурин розташований на Чернігівщині, на лівому березі річки Сейм. Він століттями зберігає для наступних поколінь пам'ять про героїчне минуле, є своєрідним літописом історії нашої країни.  

Ми відвідали безцінні пам'ятки історії, культури, архітектури, археології й природи – Цитадель Батуринської фортеці, церкву Воскресіння Господнього на Цитаделі, Будинок Генерального судді Василя Кочубея, Парк «Кочубеївський», Палацово-парковий ансамбль гетьмана Кирила Розумовського, Музей археології Батурина, Свято-Покровську церкву, Воскресенську церкву -усипальницю К.Розумовського, Миколо-Крупицький жіночий монастир. Тривалий час Батурин був резиденцією гетьманів Лівобережної України – Б. Хмельницького, І.Виговського, П.Дорошенка, Д.Многогрішного, І.Мазепи, П.Орлика, К.Розумовського. 


Важливе значення має Цитадель Батуринської фортеці, відбудована зовсім недавно - в 2008 р. Вона була повністю зруйнована в 1708 р., під час Північної війни московським військом на чолі з Олександром Меншиковим, посланим Петром І, поскільки гетьман Мазепа виступив проти нього і перейшов на бік шведського короля Карла XII. Всі захисники фортеці і мирні жителі були жорстоко знищені. В пам'ять про ці події встановлено монумент - Пам'ятник жертвам Батуринської трагедії 1708 р. З оглядового майданчика на висоті 29 м відкривається мальовничий вид на річку Сейм.  


 

 

 


В фортеці встановлено пам'ятник 
«Гетьмани. Молитва за Україну». 
 

 

 

 

 

 

Багато років у Батурині продовжуються розкопки, які стали основою Археологічного музею, він постійно поповнюється новими експонатами.

 

Особливе значення має дерев’яна церква Воскресіння Господнього на Цитаделі, яка є усипальницєю героїв Батуринської оборони 1708 р. Неподалік від Цитаделі розташована мурована Воскресенська церква-усипальниця останього гетьмана України К.Розумовського. В центрі міста підноситься Свято-Покровська церква.

Будинок Генерального суду Лівобережної України є єдиною спорудою, яка вистояла під час Півничної війни. В залах будинку тепер музей, що відтворює історію судочинства України -Гетьманщини. На місті природної діброви Генеральний суддя В.Кочубей звів великий парк, який займає 10 га і носить його ім’я – Парк «Кочубеївський».

 

Головною окрасою міста є Палацово-парковий ансамбль гетьмана Кирила Розумовського. Триповерховий палац зведений в стилі класицизму. Тривалий час він був в занедбаному стані, зараз за участю меценатів відреставровано. На першому поверсі розміщено виставкові зали, на другому – експозиція Музею Гетьманської Слави, всебічно розкрита славетна сторінка історії України – час Гетьманщини.

В 10-і км від Батурина в с.Осіч знаходиться Миколо-Крупицький жіночий монастир, один з найстаріших монастирів того часу, коли він був релігійним центром Лівобережної України.

Використані джерела:

Видання «Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця»;

https://ru.tsn.ua/osoblyva_ukraina/getmanskaya-stolica-v-baturine-318052.html

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%BD

https://www.google.com.ua/search?q=батурин

http://www.baturin-capital.gov.ua/

 

Добавил: CNTB, 17.10.2017, в категорию Дозвілля
| Теги: Батурин
Просмотров: 817 | Загрузок нет | Рейтинг: 5.0