(044) 279 85 78
cntbhpp@gmail.com

Знайомтесь – корисний та цікавий підручник!

Токсикологія продуктів харчування : Підручник /С.А. Воронов, Ю.Б. Стецишин,  Ю.В. Панченко, А.М. Когут; за ред. С.А. Воронова.- Львів: Львівська політехніка,  2014. – 556 с.

В сучасних умовах діяльність людини іноді призводить до погіршення загальної екологічної ситуації довкілля, зокрема, до значного забруднення продуктів харчування різноманітними токсикантами. Стан справ та розвиток знань з токсикології продуктів харчування стає все актуальнішою проблемою для збереження здоров’я людства.

На сьогодні ще не досить вивчені та висвітлені такі проблеми, як мутагенні, тератогенні та канцерогенні властивості поширених забруднювачів продуктів харчування та їхня дія на живий організм. Фактично не розглянута небезпека вживання харчових продуктів, отриманих за допомогою генетично модифікованих організмів, недостатня увага приділена виникненню та розвитку харчової алергії під дією харчових алергенів. Актуальною проблемою сьогодення є шкідливі наслідки дисбалансу компонентів їжі, профілактика різноманітних хвороб, спричинених неякісними  чи шкідливими для організму продуктами харчування.

Такі  нагальні питання розглядаються в запропонованому підручнику, який підготували викладачі кафедри органічної хімії Національного університету «Львівська політехніка».

Умовно зміст підручника можна поділити на три частини.

В першій частині подаються теоретичні основи харчової токсикології, класифікації токсикантів, загальні уявлення про будову клітинних мембран, шляхи проникнення токсикантів до організму; коментується міжнародний харчовий кодекс «Кодекс Аліментаріус»  та інше.

Друга частина стосується токсикології відомих забруднювачів харчових продуктів. Розглядається токсикологічна дія нітрогеновмісних речовин, пестицидів, важких металів, радіонуклідів, мікотоксинів, забруднення харчових продуктів природними токсикантами, токсикологія харчових добавок.

Третя частина  висвітлює канцерогенну, мутагенну та тератогенну дії на живий організм токсикантів, наявних в продуктах харчування. Розкриваються проблеми харчової алергії  та дії харчових алергенів. Аналізуються питання дисбалансу компонентів їжі, розвитку атеросклерозу, серцево-судинних захворювань, жовчнокам’яної хвороби. Наведено дані про генетично модифіковані організми та токсикологічні ризики споживання продуктів харчування, отриманих  на їх основі. Окремий розділ присвячений медичним аспектам:

профілактичним заходам таких захворювань, як атеросклероз та серцево-судинні захворювання, які часто виникають в результаті дисбалансу компонентів їжі людини.  Увазі читача подається Концепція функціонального харчування, яка вперше була сформульована в Японії в 1984 році. В 1989 році загальновизнаними в системі харчування стали «функціональні продукти», які сьогодні актуальні і в Україні.

Цікавий факт, що Ілля Мєчников, українець-харківчанин, професор Одеського університету, всесвітньовідомий вчений, один з основоположників ембріології, порівняльної патології, імунології, мікробіології, в 1903 році  запропонував практичне використання мікробних культур (лактобацил) для боротьби з хвороботворними бактеріями. В 1908 році Мєчников став лауреатом Нобелівської  премії за відкриття в галузі мікробіології та імунології. В наш час Ілля Мєчніков вважається засновником «теорії пробіотиків і функціонального харчування».

Підручник може бути цікавим та корисним студентам спеціальності «Хімічні технології харчових добавок та косметичних засобів», студентам харчових спеціальностей, спеціалістам у галузі токсикології, медицини, екології та біології.

В нашій бібліотеці можна також ознайомитися зі згаданими харчовими кодексами, у фонді маємо 15 випусків «Кодекс Аліментаріус» на різні види харчових продуктів.     

Добавил: CNTB, 12.02.2018, в категорию Презентація книги
| Теги: Токсикологія продуктів харчування
Просмотров: 670 | Загрузок нет | Рейтинг: 5.0