Все новое – это давно забытое старое, и цветочный бум – не исключение. Например, цветами тыквы давным-давно лакомились коренные жители Южной Америки. В Японии с 7 века существует ритуал преподносить друг другу чашечки саке с плавающими в них лепестками хризантем, дабы отвести от человека несчастья и обеспечить ему долголетие. В древней «Римской кулинарной книге» упоминается о гладиолусах: их вкушали с солью и оливковым маслом. Настоящая мода на цветочную кулинарию появилась в Англии в 16-17 веках. В то время в почете у них была фиалка......
Американські вчені дійшли висновку, що шоколад і вино можуть знищувати клітини ракових пухлин. Поряд з чорницею, часником, соєю та зеленим чаєм, червоний виноград і чорний шоколад сприяють боротьбі із страшною хворобою. «Вони дають ефект, який за дією можна порівняти з клітковою хіміотерапією»,- заявив автор дослідження, професор Каліфорнійського університету Уільям Лі.
Харчова і переробна промисловість-2010.-№4.-С.31
Співробітники Йельського університету (США) довели, що людина, котра тримає в руці чашечку з гарячою кавою, не тільки виглядає добрішою, а й справді стає такою. Це твердження підтвердили кілька експериментів, проведенних дослідниками. Так учені стверджують: відчуття тепла чи холоду збільшують активність в інсулярній корі головного мозку, що відповідає за спілкування з людьми й довіру до них. Саме тому від температури залежить те, як ми сприймаємо інших людей, а також власна поведінка.
Харчова і переробна промисловість-2009.-№2-3.-С.31
Шоколад, чрезмерное употребление которого грозит закончиться для сладкоежки ожирением или диабетом, все же может принести организму и немало пользы. Группа ученых Кембриджского университета проанализировала данные более 100 тыс. пациентов и выяснила следующее: те, кто ест две и более плитки шоколада в неделю, на 37% реже подвергаются риску пополнить ряды людей, страдающих сердечно-сосудистыми заболеваниями. Шоколад снижает вероятность возникновения инсульта на 29% и помогает снизить давление.
Продукты и ингридиенты-2015.-№5.-С.46
Всем нам известно, как сложно бывает отказаться от еще одной шоколадной конфеты или (последнего!) кусочка торта. Что же заставляет нас постоянно хотеть чего-нибудь сладкого?
По мнению многих ученых, потребность в сахаре заложена у человека на инстинктивном уровне, поскольку он играет важную роль в жизнедеятельности человеческого организма.....
Чего не хватает в организме, если хочется:
Cолененького - нехватка хлоридов. Содержится в некипяченом козьем молоке, рыбе, нерафинированной морской соли.
Кисленького - нехватка магния. Содержится в нежареных орехах и семечках, фруктах, стручковых и бобовых.
....
Цукор – це харчовий продукт, який ми використовуємо для підсолоджування їжі та напоїв. На Землі неможливо відшукати людину, яка не знає про цукор. Однак є кілька цікавих фактів про цей звичайний для всіх продукт, яких ви до сьогодні могли й не знати.
Цукор зміцнює асфальт. Також він уповільнює застигання готового бетону і клею.
Цукор використовується при виготовленні чорнила і фарб для принтерів.
У медицині цукор використовується для вирощування пеніциліну.
Цукор був одним з перших фармацевтичних інгредієнтів, які використовуються й сьогодні, щоб замаскувати гіркий смак ліків.